Pri temu me preganjajo slabi spomini, koliko časa ti vrt, njiva ali sadovnjak vzamejo z vsem potrebnim pletjem, okopavanjem, škropljenjem...
Tradicionalno vrtnarjenje ti vzame veliko časa, energije in denarja ter ponavadi zadosti le delne potrebe prehrane.
Prav zaradi tega sem se navdušila nad vedno bolj razširjeno permakulturo.
http://www.rtvslo.si/blog/lepavrtnarija/permakultura/22846
Permakultura je načrtovan sistem, ki poskuša ustvariti trajnostni življenjski prostor s posnemanjem vzorcev iz narave.
Besedo sta si sredi sedemdesetih sestavila Avstralca Bill Mollison in David Holmgren iz besed permanentna agrikultura ali permanentna kultura.
Permakultura sloni na pozornem opazovanju narave; je harmonija med naravo in človekom, vir hrane, zavetja, energije in ostalih dobrin.
Njena filozofija je delovanje z naravo ne proti njej.
Kar je še pomembnejše, permakultura je učinkovit proces, ki nam bo pomagal rešiti planet in je dediščina našim potomcem.
Trenutno zelo uživam ob branju knjige z naslovom The Permaculture Home Garden, Avstralke Linde Woodrow. Pisateljica povdaraja, da je strastna vrtnarka, a ne mara napora. Namesto prekopavanja vrta ali celodnevne vožnje s traktorjem po dolgem in počes, si raje privošči kak sprehod po plaži, dobro knjigo ali kopel ob kozarcu vina.
http://www.youtube.com/watch?v=oAb_t2J5UI8&feature=related
Na nas je uporabiti naso inteligenco in izumiti postopke, ki nam delo olajšajo; področja, kjer pa nam primanjkuje spretnosti, pa prepustimo drugim. Zakaj bi garali in prekopavali, ko pa je to za deževnike zabava, istočasno pa so veliko bolj učinkoviti od nas.Najokusnejši pridelki prihajajo iz najbolj zapeljivih vrtov.
Produktiven vrt je prav tako umetniška stvaritev, hrana za oči, ušesa in nos. Je pribežališče miru in raj za vzgojo otroka.
Predstavlja dobro zamenjavo za nakupovanja v shopping centrih.
Prav tako omogoča ohranjanje narave, ki je potrebna za preživetje divjih živali ter zahteva minimalne količine vode in pogonskih virov. Ne potrebuje mašinerije in ne odpadkov, ki bi jih bilo potrebno očistiti.
Če želimo zemlji pomagati preživeti trenutna onesnaženja, je čista in etična agrikultura zelo pomemben korak za človeštvo. Vrtnarjenje bo pripomoglo k izboljšanju prsti, ozona, fosilnih energij in recikliranju.
Najbolj čudovito pa je, da ta korak v svetlejšo prihodnost lahko naredi vsak posameznik in to na svojem domačem dvorišču!
http://www.youtube.com/watch?v=qajo2HXsHxo&feature=related
Ni komentarjev:
Objavite komentar